fotogalerie - hmyzí hotel

Co to je hmyzí hotel?

Jedná se o dřevěnou konstrukci vyplněnou různými druhy přírodního materiálu. Jak z názvu vyplývá, tato stavba slouží hmyzu, a to především samotářským druhům, které jej využívají jako bezpečný úkryt pro svá vajíčka, z kterých se vylíhnou larvy a po zakuklení následně i dospělí jedinci. Tyto druhy vyhledávají ke kladení vajíček nejrůznější škvírky, dutinky ve dřevě, rostlinných stoncích, ve zdech nebo v zemi.
Materiálem, který se ke stavbě hmyzího domu používá, jsou proto například rákosová stébla, jíl, větve s měkkou dužninou, kterou si hmyz vykouše, děrované cihly, šišky apod.
V dnešní době, kdy jsou sebemenší „vady na kráse“ na domech ihned odstraňovány, vyplňovány izolací apod., dříve běžné škvíry, spáry a jiné hmyzí skrýše rychle mizí. Na zahradách už se také tak často neobjevují nevzhledná, ale pro hmyz tolik užitečná zákoutí nepropustných křovisek, zapomenuté složené dříví nebo kupky kamenů. Proto je taková stavba hmyzího hotelu, zvlášť ve městech, prospěšná.

V naší obci je stavba hmyzího hotelu spíše ukázkou, než nutností.